Mandag morgen inviterer HORESTA til politisk debat, og du kan stadig nå at få en plads.
For valgkampen er i fuld gang. Velfærdsløfter fyger gennem luften. Men hvem skal arbejde for fremtidens velfærd? Faktum er, at uden et solidt og stærkt fundament for dansk erhvervsliv er der ingen velfærd. Uden medarbejdere ingen virksomheder. Uden virksomheder ingen velfærd. Og lige nu er dansk vækst truet af mangel på dygtige hoveder og hænder.
På globalt plan har hotel-, restaurant- og turisterhvervet udsigt til at forlænge de senere års væksteventyr så langt øjet rækker. Men virkeligheden byder på mangel på elever, forgæves rekrutteringer efter kokke og tjenere, produktionsbegrænsninger, færre åbningstimer og ikke mindst benspænd for at tiltrække kvalificeret, international arbejdskraft. Der er brug for aktuelle løsninger!
HORESTA har fået tilsagn fra fire top politikere til en debat med overskriften 'HVOR SKAL FREMTIDENS ARBEJDSKRAFT KOMME FRA?'
Vi glæder os til at byde velkommen til
- Kristian Jensen (V), Finansminister
- Peter Skaarup (O), Gruppeformand
- Mattias Tesfaye (A), Ordfører for erhvervsuddannelse, udlændinge, integration og social dumping
- Morten Østergaard (B), Formand for Radikale Venstre
Debatten modereres af formand for Turismens Vækstråd, Mads Lebech.
Kom og vær med til at sætte politisk fokus på en af turismeerhvervets allerstørste udfordringer mandag den 27. maj kl. 9.00 – 11.00 på Radisson Blu Scandinavia, Amager Boulevard 70, 2300 København S
Selve debatten starter kl. 9.30, og der serveres kaffe og let morgenmad fra kl. 9.00.
Tilmelding skal ske til Signe Hasforth [email protected].
Vi glæder os til at se dig!
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA: Danskernes julevaner er i bevægelse
28-12-2025
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Hotelstop i Indre By i København er kortsigtet og skadeligt
28-12-2025
-
Anders Holch Povlsen overtager ikonisk Aarhus-hotel
28-12-2025
-
Brandramt hotel melder ud: Genåbner i 2026
28-12-2025
-
Hotel dropper den klassiske julegave til medarbejderne
28-12-2025
-
Stort hotel i Korsør solgt efter to år på markedet
28-12-2025
-
Hotelbranchen klarer sig godt trods stigende omkostninger
28-12-2025
-
Airbnb under pres: Danskerne er delt i synet på udlejning
28-12-2025