Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
København, Aarhus og Aalborg har på mindre end tre uger besluttet at sænke eller helt fjerne gebyrerne for udeservering.
I Aalborg bliver det fra næste år gratis for restauranter og caféer at have udeservering, mens kommunen samtidig afsætter 250.000 kr. årligt til tilsyn med reglerne.
København sænker gebyret og vil fremover tage højde for virksomhedernes størrelse. I Aarhus reduceres gebyret, så erhvervslivets samlede udgifter til udeservering falder med 3 mio. kr. i både 2027 og 2028.
Maria Olafsson, politisk chef i HORESTA, glæder sig over udviklingen og fremhæver, at de tre kommuners beslutninger anerkender, at udeservering ikke alene gavner restauranter og caféer, men også bidrager til aktivitet i byerne.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Erhvervsturister står for hver fjerde turismekrone
15-10-2026
-
København afviser loft over store events
15-10-2026
-
Europas turisme ventes at vokse med 3,1 pct.
15-10-2026
-
Konferencehotel droppes i Esbjergs udviklingsprojekt
15-10-2026
-
Københavns Lufthavn sætter rekord i september
15-10-2026
-
Hotel Faaborg Fjord får ny hotelchef
15-10-2026
-
Restaurantchef belønner medarbejdere med biler
15-10-2026