Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Allerede dagen efter sin tiltrædelse som skatteminister meldte Ane Halsboe-Jørgensen ud, at hun vil se på mulighederne for at gøre frugt og grønt billigere for forbrugerne.
Det sker som led i et øget fokus på differentieret moms, som ministeren betegner som en central del af sin kommende politiske dagsorden.
I et samråd i Skatteudvalget understregede Ane Halsboe-Jørgensen, at mange danskere kæmper med høje priser på dagligvarer og efterspørger politiske løsninger.
Hun henviste samtidig til, at regeringen allerede har taget skridt på området i finanslovsudspillet for næste år, men at der nu bør åbnes for en bredere drøftelse af momssystemet.
Ministeren understregede sin utålmodighed i forhold til at finde løsninger, der kan mærkes i danskernes økonomi. Udmeldingen kommer samtidig med, at hun også har varslet hurtig handling på regulering af spilindustrien.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Danske Hoteller øger omsætning og overskud
13-03-2026
-
Morten Dahlin håber at fortsætte som turismeminister efter valget
13-03-2026
-
2025 blev et rekordår for Københavns Lufthavn
13-03-2026
-
Nyt kunstmuseum i Thy på international Time-liste
13-03-2026
-
Hotel Kongens Ege gør klar til genåbning
13-03-2026
-
Kontrolkampagne fra Fødevarestyrelsen: Fokus på mærkning af fisk
13-03-2026