Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

I forbindelse med det kommende folketingsvalg har HORESTA lanceret et politisk katalog med 10 forslag, der skal gøre det billigere at drive virksomhed i hotel-, restaurant- og turismeerhvervet. Ifølge organisationen er formålet at styrke branchens konkurrenceevne og frigøre midler til investeringer, der kan skabe vækst og arbejdspladser.

HORESTA peger på, at danske virksomheder opererer med nogle af Europas højeste skatter og afgifter, hvilket presser virksomhedernes marginer og begrænser mulighederne for investeringer. Maria Olafsson, politisk chef i HORESTA, fremhæver blandt andet behovet for fuld momsafløftning på erhvervsmæssig bespisning, lavere selskabsskat og afskaffelse af en række afgifter.

Organisationen mener, at de nuværende regler gør det dyrere at afholde møder og konferencer i Danmark end i nabolandene. Samtidig retter HORESTA kritik mod emballageafgifterne, som ifølge organisationen skaber dobbeltregulering og unødigt bureaukrati for virksomhederne.

Læs hele historien på Turisme24

Nyt hotel indgår i stor havneplan i Esbjerg

Et nyt byudviklingsprojekt på Esbjerg Havn kan bane vej for både hotel, konferencefaciliteter, restauranter og butikker. Planforslaget er sendt i offentlig høring, men møder samtidig politisk modstand.

Ny sag om ulovlig kommunal støtte på Fanø

Kommunernes Landsforening er gået ind i en sag om kommunal støtte til arenaer og kulturhuse. Baggrunden er Ankestyrelsens vurdering af, at visse erhvervsaktiviteter i kommunalt støttede faciliteter kan være i strid med reglerne.

Kendt hotel i Skagen reducerer underskuddet

Brøndums Hotel kom også ud af 2025 med røde tal på bundlinjen, men underskuddet blev markant mindre end året før. Regnskabet offentliggøres samtidig med, at Arp-Hansen Hotel Group afventer myndighedernes stillingtagen til planerne for hotellet.

Log ind