Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Efter en rekrutteringsproces har Danhostel udpeget Maria Beck-Tange som ny direktør.

Hun tiltræder med over 15 års erfaring inden for ledelse, branding og kædedrift fra en række danske virksomheder. Opgaven bliver at videreudvikle Danhostels organisation og styrke kædens synlighed og medlemstal.

Maria Beck-Tange har tidligere været direktør i Coop-regi, landechef for Flügger og haft lederroller i Shell.

Ifølge bestyrelsesforperson Helle Berthold Rosenberg matcher hendes profil Danhostels behov for strategisk udvikling med lokal forankring. Danhostel driver i dag 52 overnatningssteder på landsplan.

Indtil nu har marketingchef Anette Brylov Hansen varetaget den daglige ledelse og ser frem til at samarbejde med den nye direktør om at løfte kædens synlighed og samle nye værter i fællesskabet.

Læs hele historien på Turisme24

Bjarke Ingels Group tegner ny udvidelse af badehotel i Skagen

Rigmanden og storfiskeren Henning Kjeldsen står bag en markant udvidelse af det historiske Plesners Badehotel i Skagen. Projektet skal løfte hotellets kapacitet og profil, og det bliver den internationale tegnestue BIG, der skal stå bag det arkitektoniske udtryk.

HORESTA presser på for byrdelettelser i erhvervet

Organisationen har afleveret en liste med konkrete forslag til Folketingets Erhvervsudvalg. Ønsket er mindre bureaukrati og mere tid til drift og udvikling i hotel- og restauranterhvervet, lyder det fra HORESTAs politiske chef Maria Olafsson.

Airbnb sætter ny rekord: Politisk aftale bliver afgørende

Korttidsudlejningen i Danmark vokser fortsat og har samtidig udviklet sig til et marked med skæv og unfair konkurrence. HORESTA opfordrer til, at de aktuelle politiske forhandlinger om skærpet lovgivning for Airbnb kommer til at gøre en reel forskel.

Log ind