Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Bone’s har officielt overtaget de sidste 12 danske Jensens Bøfhus-restauranter. Dermed ophører den traditionsrige kæde efter mere end 40 år på markedet.

Opkøbet sker efter flere års økonomiske udfordringer og mislykkede genopretningsforsøg fra de tidligere ejere, herunder Selfinvest, holdingselskab for oliemilliardæren Torben Østergaard-Nielsen, samt Alex Gundersen Assens.

Ifølge Bone’s-direktør Jan Laursen er ambitionen at videreføre den arv Jensens Bøfhus har opbygget, og bruge det nye set-up som afsæt for yderligere vækst.

Bone’s-koncernen vil nu tælle 39 restauranter og beskæftige 2.000 medarbejdere. Selfinvest er fortsat involveret i Bone’s og fremhæver, at løsningen sikrer flest mulige arbejdspladser.

De svenske Jensens-restauranter sættes til salg, mens den norske har en uafklaret fremtid. Jensen Foods fortsætter uændret under nuværende ejerstruktur og forbliver på hylderne i detailhandlen.

Læs hele historien på FødevareWatch

Restauranternes forventninger til 2026 vidner om forsigtig optimisme

En ny undersøgelse blandt HORESTAs restaurantmedlemmer viser et delt, men overvejende positivt billede af branchens økonomiske forventninger til 2026. Mange restauranter har et positivt syn på deres økonomi, og et flertal forventer vækst i omsætningen i 2026 – særligt i hovedstaden.

Log ind