Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Bone’s står foran en markant udvidelse med opkøbet af 12 af Jensens Bøfhus’ lokationer. I første omgang bliver fem til seks af dem ombygget til Bone’s-restauranter, mens resten danner rammen for en ny kæde, der ventes lanceret sommeren 2026.
Ifølge adm. direktør og medejer Jan Laursen vil det nye koncept adskille sig fra det amerikanskinspirerede Bone’s og bidrage til at udvide kædens profil.
Bone’s har med opkøbet udsigt til at vokse til 39 restauranter. Købet er delvist finansieret af en ny investor, holdingselskabet Selfinvest, der ejes af Jensens Bøfhus-ejer Torben Østergaard-Nielsen. Han har købt 15-20 pct. af Bone’s.
I 2024 havde Bone’s en omsætning på 417,2 mio. kr. og et overskud på 6,5 mio. kr. Jan Laursen understreger, at markedet fortsat er stærkt, og at Bone’s arbejder på at favne bredere med blandt andet vegetarmuligheder.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Global uro kan give opblomstring i dansk påsketurisme
31-03-2026
-
Djurs Sommerland og Legoland åbner i påsken: Har store forventninger til 2026
31-03-2026
-
UNESCO-udnævnelse løfter turismen ved Møns Klint
31-03-2026
-
Ny bestyrelse tegner HORESTA i Hovedstaden: Direktør for Charlottehaven er iblandt
31-03-2026
-
Hotel Stella Maris vender underskud til plus og skifter struktur
31-03-2026
-
47 kommuner vil være med i nyt rutenet for vandrere
31-03-2026
-
Snart åbner Egtvedpigens Verden som ny turistattraktion
31-03-2026
-
Internationalt: Spanien giver Airbnb millionbøde for ulovlig udlejning
31-03-2026