Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

I disse dage er Tivoli vært for Food Festival, hvor mad og drikke er i centrum. Festivalen finder sted fra 17. til 25. maj.

Festivalen åbnede med en nordjysk fiskeauktion og byder blandt andet på DM i blindsmagning og DM i alkoholfri øl. Gæster kan desuden opleve en særlig bouillabaisse-middag i Nimb Brasserie tilberedt af kokke fra Marseille.

På Plænen præsenteres lokale råvarer fra hele Danmark, og hver destination ledsages af langbordsmiddage med kokke som Dak Wichangoen og Francis Cardenau. I HTH Livekøkkenet optræder navne som Thomas Castberg, Etienne Lemaitre og Håkon Solbakk.

Der er også fokus på børnefamilier med legekøkken, madskattejagt og aktiviteter for de mindste – herunder barselshygge med økologisk babymad fra Michelin-kokke. Tivoli Food Festival tiltrak over 40.000 gæster sidste år og er i år udvidet med flere oplevelser og smagsindtryk.

Christian Wellendorf skal repræsentere Danmark ved Bocuse d’Or

Med stærk konkurrenceerfaring og passion for kokkekunsten er Christian Wellendorf klar til at føre Danmark videre i Bocuse d’Or-traditionen. Han blev fredag kåret som ny dansk deltager efter en intens udvælgelseskonkurrence på torvet i Nykøbing Falster.

Log ind