Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Efter ti års fravær vender Subway tilbage til København. Fastfoodkæden lukkede sin sidste restaurant på Sjælland i 2014, men vil nu etablere sig massivt i Danmark med planer om at åbne 50 restauranter over de næste otte år.
Det sker som led i en nordisk satsning, hvor Nordic Bites Group Oy, der har overtaget rettighederne, vil åbne over 250 restauranter i Norden inden 2032. Dorte Gleie er udnævnt til landechef for Danmark og fortæller, at den første restaurant åbner i København i september.
De første 15-20 restauranter vil være selvejede for at sikre kvalitet og service. Konceptet vil være genkendeligt, men opdateret med et nyt design og øget digitalisering, eksempelvis i bestillingsprocessen. Den præcise placering af de mange kommende enheder er endnu ikke offentliggjort.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Turismen er blandt landets store jobskabere
29-08-2025
-
Vestkyst på Sjælland skal gøres til turistmagnet
29-08-2025
-
Turismen overser milliardpotentiale i manglende tilgængelighed
29-08-2025
-
Moms på grønt møder opbakning – men lader vente på sig
29-08-2025
-
Bornholm satser på tyske turister i sensommeren
29-08-2025
-
Kokketalent fra Dragsholm Slot nomineret til talentpris
29-08-2025
-
Klimafolkemødet bliver Danmarks første svanemærkede event
29-08-2025
-
Hotel Troense kan blive ny højskole for kulturturister
29-08-2025