Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Med en ny politisk aftale sænkes beløbsgrænsen for udenlandsk arbejdskraft fra 514.000 kr. til 300.000 kr. årligt, hvilket giver flere hoteller adgang til arbejdskraft fra 16 udvalgte lande uden for EU. Ordningen er forbeholdt virksomheder med overenskomst, hvilket kun gælder 10-15 pct. af branchen.

Hos Scandic og Hotel Koldingfjord er man dog tilfreds med kravet, som de mener sikrer ordnede forhold. Ifølge Ole Høgh, distriktsdirektør for Scandic, er behovet for ufaglært arbejdskraft stort, og Peder Madsen, adm. direktør på Hotel Koldingfjord, fremhæver, at alle hænder tæller – også dem der holder rent. Begge hoteller er dækket af overenskomsten med 3F.

Læs hele historien på Børsen

Ny direktør i spidsen for Scandic Sluseholmen

Svenske Andreas Lovén overtager ledelsen af det københavnske hotel fra december. Han har været en del af Scandic i et årti og kommer senest fra en chefstilling på Scandic Spectrum.

Almindelige ansættelsesretlige principper gælder også ved brug af AI

Flere virksomheder bruger kunstig intelligens i rekruttering og HR, men det fritager dem ikke for at overholde gældende ansættelsesretlige principper, persondata og regler mod diskrimination. Med EU’s nye AI-forordning følger desuden en række skærpede pligter, som træder i kraft fra 2025 og 2026.

Log ind