Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Statsminister Mette Frederiksen vil med den kommende finanslov undersøge årsagerne til Danmarks høje fødevarepriser. Tallene fra Danmarks Statistik viser, at priserne ligger 19 pct. over EU-gennemsnittet, med markante stigninger på blandt andet kaffe, oksekød og chokolade.

Regeringen overvejer både at nedsætte afgifter og undersøge, om konkurrencen i sektoren fungerer som den skal. Samtidig signalerer Frederiksen, at selskaber med høje overskud skal være parate til dialog. Flere partier bakker op om at fjerne gamle afgifter. Indgreb på oksekød og mælk ventes desuden som led i den grønne trepartsaftale.

Læs hele historien på FødevareWatch

Fødevarepriser stiger igen

Priserne på fødevarer fortsætter opad, og intet tyder på snarlige prisfald. Forbrugerne må indstille sig på fortsat dyrere dagligvarer.

Log ind