Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Samtlige af Folketingets partier er enige om en aftale, som skal gøre det mere attraktivt for Danmarks unge i alderen 13-17 år at tage sig et fritidsjob. Det skriver Turisme24.dk.
Med aftalen vil arbejdsmarkedsbidraget for unge under 18 år blive afskaffet. Der bliver skabt mulighed for at vejlede 13-17-årige om fritidsjob i den kommunale ungeindsats, og derudover vil unge, som er fyldt 15 år, kunne arbejde i tidsrummet mellem klokken 06 og klokken 22 eller 07 til 23, fremfor fra klokken 06 til 20, som det er tilfældet i dag.
Hos HORESTA er man godt tilfreds med den politiske aftale. Her mener man nemlig, at den kommer til at gavne landets hoteller og restauranter. Man ser dog også benspænd, som ikke bliver fjernet med aftalen.
“Med aftalen bliver det mere attraktivt for unge at tage et fritidsjob, og det er positivt, at arbejdsmarkedsbidraget fjernes, så det økonomiske incitament bliver øget. Herudover er vi særligt glade for, at datoen for afslutningen af undervisningspligten ser ud til at blive fremrykket, men det er desværre ikke løst med det. Der er stadig flere regler, som spænder ben for, at virksomhederne kan ansætte flere unge medarbejdere,” siger Pia E. Voss, HORESTAs administrerende direktør.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Pulje fra regeringen: 43 mio. kr. skal sætte skub i lokal turismeudvikling
16-09-2025
-
HORESTA ansætter Jeppe Møller-Herskind som ny direktør
16-09-2025
-
Rasmus Ankersen klar som oplægsholder på HORESTA Årsdag
16-09-2025
-
Amsterdam fordobler hotelmoms i kamp mod overturisme
16-09-2025
-
Fælles hovedkontor i Horsens skal styrke dansk hotelalliance
16-09-2025
-
Sølvmedaljer til dansk kok og tjener ved EuroSkills 2025
16-09-2025
-
Grand Hyatt løfter møde- og eventoplevelser med fokus på velvære og bæredygtighed
16-09-2025