Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

På HORESTAs årsmøde diskuterede fremtidsforsker Louise Fredbo-Nielsen og AI-strateg Ken Hughes, hvordan kunstig intelligens kan skabe værdi i hospitalitybranchen.

Begge understregede, at AI skal bruges som et værktøj til at forbedre relationen mellem virksomheder og kunder.

Louise Fredbo-Nielsen fremhævede vigtigheden af dataanvendelse til at forudsige kunders behov og levere skræddersyede løsninger. Hughes understregede, at AI skal gøre det muligt at fokusere på menneskelig kontakt frem for teknologiske detaljer.

Eksempler fra både sundhedssektoren og hospitality-sektoren illustrerede potentialet i at tilpasse teknologi til brugernes individuelle behov.

Fremtidsforskeren påpegede, at fremtidens kunder vil forvente en personlig service baseret på præcise data. Derfor opfordrede hun branchen til at omfavne teknologi som en løftestang til forbedringer.

Læs hele historien på Turistmonitor.dk (kræver login)

Bornholm lancerer chatagent for turister

En ny digital chatagent skal gøre det lettere for både danske og udenlandske gæster at finde ferieinformationer og få svar døgnet rundt på flere sprog.

Ny i HORESTA: Hightech-hotel i Odense med ung hotelchef i spidsen

Aiden by Best Western har netop åbnet et nyt hotel i Odense. Universitetsbyen har dermed ikke bare fået et nyt hotel - men også et topmoderne teknologisk et af slagsen. Gæstestrømmen har allerede været overvældende, og hotellet er netop meldt ind som nyt medlem i HORESTA.

Log ind