Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Den franske hotelkæde B&B Hotels markerer åbningen af sit andet hotel i Danmark med en officiel "Grand Opening" i Aalborg.
Hotellet, der åbnede i august, har 101 værelser og tilbyder morgenmad, en bar og snackautomater. Ifølge hotelmanager Sven Holnaicher er målet at levere overkommelige værelser med god komfort.
Med to hoteller i Danmark, i henholdsvis Vejle og Aalborg, planlægger kæden en yderligere udvidelse med op mod 15 hoteller i danske byer som Horsens, Kolding og Esbjerg. Det næste projekt, et hotel i Horsens, er allerede under opførelse i byens gamle rådhus.
B&B Hotels, der driver over 770 hoteller globalt, fortsætter sin vækststrategi med ambitioner om en markant tilstedeværelse i Danmark.
Læs hele historien på Turisme24.dk
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Danske Hoteller øger omsætning og overskud
13-03-2026
-
Morten Dahlin håber at fortsætte som turismeminister efter valget
13-03-2026
-
2025 blev et rekordår for Københavns Lufthavn
13-03-2026
-
Nyt kunstmuseum i Thy på international Time-liste
13-03-2026
-
Hotel Kongens Ege gør klar til genåbning
13-03-2026
-
Kontrolkampagne fra Fødevarestyrelsen: Fokus på mærkning af fisk
13-03-2026