Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Den internationale hotelkæde B&B Hotels er den nye lejer af det tidligere rådhus i Horsens, som AP Pension og M+ Ejendomme overtog i starten af 2023. Det skriver Turistmonitor.dk.
Det kommende hotel vil bestå af 103 dobbelt- og familieværelser med facade og adgang ud mod den planlagte å, der skal løbe mellem rådhusbygningen og Ove Jensens Alle. Hotellet får sin egen morgenmadsrestaurant, men gæsterne henvises ellers til byens øvrige spisesteder og konferencefaciliteter.
»Horsens er det ideelle sted for vores produkt. En stærk byudvikling og byens mange kulturelle tilbud vil tiltrække både forretnings- og fritidsrejsende, siger adm. direktør for Central- og Nordeuropa i B&B Hotels Max C. Luscher.
Hotelkæden åbnede alene i 2023 70 nye hoteller i Europa og Sydamerika. Ét af dem var deres første danske hotel på Borgvold i Vejle, mens et hotel er under opførelse i Aalborg.
Byggeriet kan påbegyndes når lokalplanen for transformationen, som netop har været i høring, er endeligt vedtaget.
Læs hele historie på turistmonitor.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Direktørskifte på femstjernet luksushotel nær København
02-12-2025
-
Royal Arena solgt til Live Nation
02-12-2025
-
Direktørskifte på Hotel Randers: Henter profil fra Ruths Hotel
02-12-2025
-
Rekordmange passagerer i Københavns Lufthavn i november
02-12-2025
-
Økonom: Udenlandsk arbejdskraft og ældre trækker jobvæksten
02-12-2025
-
Ny filmrabat skal tiltrække turister og store produktioner
02-12-2025
-
Ny vikingerute skal lokke flere turister rundt i Danmark
02-12-2025
-
Store kæder fylder mere, og maden holder niveauet
02-12-2025