Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Den internationale hotelkæde B&B Hotels er den nye lejer af det tidligere rådhus i Horsens, som AP Pension og M+ Ejendomme overtog i starten af 2023. Det skriver Turistmonitor.dk.

Det kommende hotel vil bestå af 103 dobbelt- og familieværelser med facade og adgang ud mod den planlagte å, der skal løbe mellem rådhusbygningen og Ove Jensens Alle. Hotellet får sin egen morgenmadsrestaurant, men gæsterne henvises ellers til byens øvrige spisesteder og konferencefaciliteter.

»Horsens er det ideelle sted for vores produkt. En stærk byudvikling og byens mange kulturelle tilbud vil tiltrække både forretnings- og fritidsrejsende, siger adm. direktør for Central- og Nordeuropa i B&B Hotels Max C. Luscher.

Hotelkæden åbnede alene i 2023 70 nye hoteller i Europa og Sydamerika. Ét af dem var deres første danske hotel på Borgvold i Vejle, mens et hotel er under opførelse i Aalborg.

Byggeriet kan påbegyndes når lokalplanen for transformationen, som netop har været i høring, er endeligt vedtaget.

Læs hele historie på turistmonitor.dk – kræver login

Nyt hotelprojekt i 12 etager på vej i Næstved

Et stort hotelbyggeri er rykket tættere på virkelighed i Næstved. Kommunen har netop solgt en centralt beliggende grund, og nu starter planlægningen af både hotel, boliger og bypark.

Easy Stay udvider med nyt hotel i Næstved

Den ubemandede hotelkæde Easy Stay tager næste skridt mod fem hoteller på Sjælland. Næstved bliver næste lokation i rækken – med fokus på erhvervsrejsende.

Log ind