Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Selvom den mere end 300 år gamle store bededag i 2024 officielt er afskaffet både som helligdag og fridag, så fester vi fortsat for konfirmanderne fredag d. 26. april. Forældre og konfirmander har blot valgt at gøre det til en aftenfest. Det fremgår af en pressemeddelelse.
Og dét, der skulle havde været store bededagsweekenden, er stadigvæk en stor konfirmationsweekend, det bekræftes af VINGSTED hotel & konferencecenter, der holder hele 12 konfirmationer over netop de tre dage.
"Vi har to fester på den nu afskaffede store bededag, konfirmanderne og deres forældre har løst udfordringen ved at skubbe festen til om aftenen. Det har for mange været vanskeligt at flytte festen til en helt anden dato med så kort varsel, bookinger er jo ofte lavet flere år i forvejen. De øvrige fester den weekend holdes lørdag og søndag", fortæller Hanne Vestergaard Lund, der er VINGSTEDs konfirmations-ansvarlige.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Global uro kan give opblomstring i dansk påsketurisme
31-03-2026
-
Djurs Sommerland og Legoland åbner i påsken: Har store forventninger til 2026
31-03-2026
-
UNESCO-udnævnelse løfter turismen ved Møns Klint
31-03-2026
-
Ny bestyrelse tegner HORESTA i Hovedstaden: Direktør for Charlottehaven er iblandt
31-03-2026
-
Hotel Stella Maris vender underskud til plus og skifter struktur
31-03-2026
-
47 kommuner vil være med i nyt rutenet for vandrere
31-03-2026
-
Snart åbner Egtvedpigens Verden som ny turistattraktion
31-03-2026
-
Internationalt: Spanien giver Airbnb millionbøde for ulovlig udlejning
31-03-2026