Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Står man med lysten til at drive campingplads, er der lige nu to åbninger i Tønder Kommune. Således er campingpladserne Møgeltønder Camping med over 200 pladser og Rømø Familie Camping med mere end 300 pladser til salg, og det har pladserne været et stykke tid. Det skriver Turisme24.dk.
På Rømø valgte pladsens ejer, Allan Svendsen, at sætte sin plads til salg i 2021, men valgte i en overgang at droppe salget officielt. Nu forsøger han dog igen, men ser ikke for sig, at en køber kommer lige nu og her. Han oplyser i øvrigt, at der har været interesse fra udlandet, men understreger også, at det ikke er en hastesag for ham at få campingpladsen solgt.
I Møgeltønder kommer Poul Rasmussen med samme melding. Han fortæller, at han tror, at det for tiden er svært for mulige købere at skaffe finansiering til et køb. Det har dog været to til tre mulige købere for at se på pladsen.
Læs hele historien på turisme24.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
København vil bremse hotelprojekter i Indre By
16-01-2026
-
Tivoli går mod rekordår med stærkt resultat
16-01-2026
-
Nyt liv til 202-årige Josty med café og overnatning
16-01-2026
-
Autocampere skaber strid om lige vilkår i Nordjylland
16-01-2026
-
København lancerer stort gastro-år med Michelin og events
16-01-2026
-
HORESTA advarer mod kommunal støtte til konkurrenter
16-01-2026
-
Ny Horesta-formand skal styrke Bornholms turisme
16-01-2026