Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Venstres turismeudspil får en blandet modtagelse blandt branchens aktører og politikere. HORESTA ser overordnet positive elementer i forslaget, men advarer mod konsekvenserne af øget fokus på autocamperturisme.

Politisk chef Maria Olafsson fremhæver, at lempeligere krav til autocampere kan skabe skæv konkurrence i forhold til campingpladser, som i dag er underlagt omfattende regulering. Hun understreger behovet for ens vilkår på tværs af aktører for at undgå at underminere professionelle campingvirksomheder.

Samtidig efterlyser Socialdemokratiets ordfører Tanja Larsson mere konkrete planer for, hvordan forslagene skal implementeres, særligt i forhold til placering og drift af nye autocamperpladser. Hun peger også på behovet for en differentieret tilgang til udvikling i kystområder.

Flere aktører fremhæver dog, at udspillet adresserer kendte udfordringer i branchen og kan bidrage til investeringer og udvikling. Camping Outdoor Danmark betegner forslaget som et nødvendigt skridt mod modernisering af rammevilkårene.

Læs hele historien på Turistmonitor

Milliondonation skal sikre nordjysk attraktion

Vikingemuseet Fyrkat har modtaget 10 mio. kr. fra Den A.P. Møllerske Støttefond til en omfattende renovering af det rekonstruerede langhus. Samtidig arbejdes der på et nyt formidlingshus ved den UNESCO-anerkendte ringborg.

Nu åbner ny turismeuddannelse for ansøgere

En ny erhvervsuddannelse til turismeassistent starter i Roskilde til oktober. Uddannelsen er udviklet i tæt samspil med turisme- og oplevelsesbranchen og har fokus på værtskab, gæsteoplevelser og praktik i virksomheder.

Danmarks rigeste mand vil købe Aarhus Airport

Et salg af Aarhus Airport ser ud til at være tæt på efter flere års forhandlinger. Ifølge TV2 Østjyllands oplysninger er Anders Holch Povlsen køber, hvis de tre ejerkommuner godkender handlen.

Log ind