Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Danmarks Statistik har netop offentliggjort beskæftigelsestallene for december, som afslører, at 2023 var et rekordår for hotel- og restaurantbranchens beskæftigelse. Det skriver Turistmonitor.dk.
Sammenlignet med 2022 har branchen oplevet en vækst på 3,2 procent, mens den generelle beskæftigelsesvækst på det danske arbejdsmarked lå på 1,3 procent.
I løbet af året har virksomhederne i branchen i gennemsnit haft 4.100 flere ansatte sammenlignet med året før. Dog viser de seneste tal fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering, at trods rekordbeskæftigelse kunne endnu flere stillinger have været besat.
”Hotel- og restaurantbranchen har i mange år været en vækstgenerator, der bidrager med milliarder til statskassen. Derfor er tallene utroligt positive, men ikke desto mindre er det ærgerligt, at så mange virksomheder må give fortabt i jagten på arbejdskraft. Der er stadig et stort omsætningspotentiale og en efterspørgsel, som virksomhederne desværre ikke kan imødekomme, fordi de ikke altid kan finde medarbejdere med de rette kvalifikationer,” siger Pia E. Voss, adm. direktør i HORESTA.
Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Rox Resort får sur smiley og bøde
19-05-2026
-
Liberal Alliance vil hæve grænsen for korttidsudlejning i København
19-05-2026
-
Henrik Olesen stopper efter 22 år i spidsen for Tivoli Friheden
19-05-2026
-
HORESTA i TV2 Kosmopol: Hotelovernatninger slog rekord i marts
19-05-2026
-
AGF-guld kan styrke turismen i Aarhus
19-05-2026
-
Bühlmann Hotels samler boutique-hoteller
19-05-2026
-
BWH Hotels ansætter ny CEO i Norden
19-05-2026
-
Michelin lancerer nyt koncept ved sommerens kåringer
19-05-2026
-
Dansk turisme sætter rekord i første kvartal
19-05-2026