Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Der er lagt op til et gastronomisk topmøde i køkkenet hos den aarhusianske Michelinrestaurant Gastromé, når man får besøg af Michelinstjernekokkene fra Restaurant Tri i Agger og Restaurant Moment fra Djursland.

Det sker 18. april, og folkene bag de tre restauranter vil kombinere deres bedste retter og vine og dermed forsøge at skabe en aften til gæsterne, som ellers ikke kan opleves. Det skriver Din Avis Aarhus.

”Vi vil gerne tilbyde gastronomiglade gæster en helt ekstraordinær oplevelse, hvor vi har sammensat det bedste fra de tre restauranters køkkener til en helt særlig menu. Samtidig er det også en mulighed for os kokke at mødes og blive inspireret af vores superdygtige kolleger fra andre restauranter,” siger Søren Jakobsen, medejer og restaurantchef hos Gastromé.

Læs hele historien på aarhus.lokalavisen.dk

Michelin-restaurant giver skoletrætte unge en ny start

Hos Gastromé i Aarhus har virksomhedspraktik vist sig som en effektiv vej til trivsel og motivation for unge med udfordringer i skolen. Restaurantens succes skyldes et målrettet arbejde med at skabe plads til dem, der ellers risikerer at falde udenfor.

Log ind