Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Den kun 21-årige danske tjener Amalie Druekær Rasmussen vandt sølv i EuroSkills i Polen – en europæisk konkurrence inden for erhvervsuddannelser. Det skriver Turistmonitor.dk.
Hun blev kun overgået af sin svenske kollega, der vandt guld. I alt konkurrerede danskeren mod 19 andre i kategorien tjeneren under 25 år, lyder det fra hotel- og restaurantbranchens brancheorganisation, HORESTA.
HORESTAs uddannelses- og projektchef, Pia Svane, glæder sig over Amalie Druekær Rasmussens andenplads i konkurrencen.
“Det kræver utrolig meget at begå sig i EuroSkills, men Amalie leverede en fantastisk indsats og vandt som den første dansker nogensinde en medalje inden for tjenerfaget. Hun er en fantastisk repræsentant for sit fag og kan forhåbentlig bidrage til, at flere unge får øjnene op for al den faglighed og alle de muligheder, som tjenerfaget rummer,” siger Pia Svane.
Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
AI-voice overtager telefonen i restauranter og hoteller
14-12-2025
-
Madanmelder: Kæder dominerer men bidrager til mangfoldighed
14-12-2025
-
Turistovernatninger steg i oktober og hotellerne trak læsset
14-12-2025
-
Strandhotellet Blokhus bliver en del af Small Danish Hotels
14-12-2025
-
Hooked kæmper mod billigbølgen: “Vi er stadig en niche”
14-12-2025
-
Michelin-restaurant spreder julestemning til byens udsatte
14-12-2025