Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

VisitDenmarks bestyrelse har ansat Katja Moesgaard som ny CEO. Hun er blevet udvalgt i et meget stærkt felt af kandidater på over 100 profiler.

Katja Moesgaard har senest været selvstændig inden for bestyrelsesarbejde, strategisk rådgivning og branding (2021–2023), herunder CEO for Brandr i kommunikations- og mediebureauet Mindshare (2021-2022).

Før det var hun COO i F.C. København/Parken Sport og Entertainment (2018-2020), adm. direktør i DBU A/S (2011-2018) og frem mod 2011 MEC, MEC Access, Sponsor Strategi og NIKE.

VisitDenmarks formand, Niels Jørgen Jensen, siger om ansættelsen:

”Katja er en meget stærk profil med åbenlyse kompetencer og relevante erfaringer, som bliver et godt match ind mod de opgaver og udfordringer, som vi står overfor i de kommende år, hvor vi bl.a. skal lykkes med at understøtte en fortsat bæredygtig vækst for dansk turisme. Med Katja får vi en stærk CEO, der bl.a. har dybe rødder fra marketing, branding og kommerciel forretningsforståelse og samtidig også har værdifulde erfaringer med at drive forretningsaktiviteter i et omfattende stakeholderlandskab”.


Helsingør søger titel som kulturhovedstad

Byrådet har afsat midler til at udarbejde en ansøgning om at blive Europæisk Kulturhovedstad 2032. Flere danske byer har meldt deres interesse. Den endelige afgørelse træffes næste år.

Regeringen fordeler 92 mio. kr. til bymidter

Erhvervsministeriet udmønter sammen med indstillingsudvalget anden og sidste runde af midler til bæredygtig byudvikling. 17 byer får del i støtten, der skal styrke handel, fællesskab og lokal udvikling i udfordrede bymidter.

Log ind