Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
1.452 milliarder kroner lyder det historisk høje niveau for danske virksomheders samlede gæld på. Men selvom problemerne, der skabte noget af gælden, er aftaget, vokser gælden stadig i en tid med historisk høje renter. Det skriver Finans.dk.
De seneste tal fra Nationalbanken viser, at væksten i gælden er afdæmpet sammenlignet med 2022. I maj blev den årlige vækst i bank- og realkreditudlånet til danske virksomheder opgjort til 6,5 procent.
Hos Nordea mener erhvervskundedirektør Helene Bløcher, at det høje gældsniveau er et tegn på, at virksomhederne trods det høje renteniveau tror på fremtiden.
”Der skal jo rentebærende gæld til at finansiere både opkøb og udvidelser. Så jeg synes bare, det viser, at vi har et sundt erhvervsliv, som ganske vist er lidt afmattede, men stadig viser rigtig sunde tegn.”
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
AI-voice overtager telefonen i restauranter og hoteller
14-12-2025
-
Madanmelder: Kæder dominerer men bidrager til mangfoldighed
14-12-2025
-
Turistovernatninger steg i oktober og hotellerne trak læsset
14-12-2025
-
Strandhotellet Blokhus bliver en del af Small Danish Hotels
14-12-2025
-
Hooked kæmper mod billigbølgen: “Vi er stadig en niche”
14-12-2025
-
Michelin-restaurant spreder julestemning til byens udsatte
14-12-2025