Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Fremover skal Søren Flemming Larsen, der kommer fra en stilling som adm. direktør i blomsterforretningen Interflora, stå i spidsen for Letz Sushi med 20 restauranter. Det skriver Børsen.
Han overtager posten fra Daniel Ødegaard, der har været konstitueret direktør siden efteråret, hvor Anders Barsøe stoppede efter knapt seks år i forretningen. Om den nye mand i førersædet, fortæller bestyrelsesformand, Lars Bo Jeppensen, at det især er Søren Flemming Larsens fokus på Interfloras digitale transformation, der har sørget for, at lige netop han fik jobbet.
”Sørens succes med Interflora de seneste syv år er måske et af Danmarks bedste eksempler på en digital transformation af en virksomhed, der gjorde det lettere at være kunde, sjovere at være blomsterhandler, og leverede et virkeligt flot resultat på top- og bundlinje,” siger han.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Styrk din ESG-rapportering med ESG Monitor
05-12-2025
PRESSEKLIP
-
Vejle får nyt hotel med 87 værelser
05-12-2025
-
Udeblivelser koster københavnsk restaurant 150.000 kr.
05-12-2025
-
Danske Hoteller fejrer 35 år med fokus på lokal forankring
05-12-2025
-
Ny aftale med Forsvaret sikrer fremtiden for Aarhus Airport
05-12-2025
-
Nordsjællandsk grillkæde åbner nyt spisested
05-12-2025
-
Politikere drømmer om festivalplads og kæmpearena i København
05-12-2025
-
Ny formand skal styrke madkulturen i Danmark
05-12-2025
-
Delte meninger om autocampere i turismeerhvervet
05-12-2025