Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der findes næppe en udsigt magen til i det vendsysselske, når det gælder restauranter. Fra niende etage i Kattegatsiloen på havnen i Frederikshavn kan man spejde ud over vand, havn og by - men de seneste par uger har Frederikshavn Maritime Erhvervspark (FME) også spejdet efter andet: FME besluttede sig nemlig for at lukke restaurant Himmelhav, da deres kerneområde er udlejning af erhvervslokaler og ikke restaurantdrift, skriver Nordjyske.
”Jeg havde helt ærligt også en forventning om, at vi nok skulle få en ny lejer på plads i løbet af foråret, men at der kun skulle gå 14 dage, det er da enormt positivt,” siger direktør i FME Martin Pedersen.
Det er Holmbergs Køkken, der fra 1. april lejer sig ind på niende etage i siloen, hvor indehaver og kok Mads Holmberg ser frem til at videreudvikle sin cateringvirksomhed i nye lokaler. Mads Holmberg driver Holmbergs Køkken, men har længe haft en drøm om at drive et madhus med selskabsrestaurant og mad ud af huset.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026