Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Jan Grimstrup Larsen, direktør for Nyborg Strand Hotel og Konferencecenter bruger meget af sin tid på at tænke over, hvad god ledelse vil sige. Og det ser ud til at have give pote, for i hvert fald kunne direktøren og Nyborg Strand onsdag den 4. oktober modtage en Danish Travel Award som det bedste hotel på Sjælland, Fyn og Øerne.
”Vi arbejder enormt meget med den sociale kapital. Det vil sige, at vi får frigjort lederne, så de kan være ledere. Det handler om at skabe et rum, hvor de ikke drukner i andre opgaver, men hvor de kan skabe rammerne og udfordre mellemledere og medarbejdere, så vi er sammen om at forbedre vores produkt.
Det er en udfordring fordi, at mange i vores branche er faguddannede. De kommer et sted fra, hvor man er vant til at gøre noget. Man er vant til at være på et operationelt niveau i stedet for et taktisk niveau”, siger Jan Grimstrup Larsen til Turisme24.dk.
Læs hele historien på turisme24.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hotelkæde har ti projekter på vej
07-04-2026
-
Manden bag modebrand køber hotelejendom på Djursland
07-04-2026
-
Ny kampagne skal sælge dansk madoplevelse
07-04-2026
-
Ny direktør vender tilbage til tidligere hotel
07-04-2026
-
Spa-hotel vil tiltrække 10.000 flere gæster
07-04-2026
-
Vindmøllesafari skal lokke turister til København
07-04-2026