Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der er brug for mere arbejdskraft i Danmark, og derfor skal det i fremtiden ikke tage længere for myndighederne end maksimalt en måned at behandle ansøgninger om opholds- og arbejdstilladelser for international arbejdskraft. Sådan lyder et nyt forslag fra Moderaterne. Det skriver Turistmonitor.dk.
“Vi har et erhvervsliv, der står og mangler arbejdskraft, og som i særdeleshed gerne vil have udenlandsk arbejdskraft de steder, hvor det er relevant. Og så er det jo ærgerligt, hvis vi har en sagsbehandling, der trækker det i langdrag,” siger Moderaternes folketingsmedlem, Henning Frandsen.
Når en virksomhed skal ansætte medarbejdere fra lande udenfor EU, skal de have en opholds- og arbejdstilladelse fra Styrelsen for International Rekruttering og Integration. I dag har styrelsen allerede et mål om, at sagsbehandlingstiden ikke skal overskride en måned. Det sker dog ofte især i hotel- og restaurationsbranchen.
Derudover spænder formodningsreglen ben for at hente international arbejdskraft. Derfor fremlagde Moderaterne tidligere på sommeren et forslag om at fjerne formodningsregelen, som partiets folketingsmedlem, Peter Have mener er helt ude i hampen.
Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
København vil bremse hotelprojekter i Indre By
16-01-2026
-
Tivoli går mod rekordår med stærkt resultat
16-01-2026
-
Nyt liv til 202-årige Josty med café og overnatning
16-01-2026
-
Autocampere skaber strid om lige vilkår i Nordjylland
16-01-2026
-
København lancerer stort gastro-år med Michelin og events
16-01-2026
-
HORESTA advarer mod kommunal støtte til konkurrenter
16-01-2026
-
Ny Horesta-formand skal styrke Bornholms turisme
16-01-2026