Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Hoteller og restauranter har over sommeren, der ellers er højsæson, og der, hvor der er flest kunder, været nødt til at lukke eller begrænse deres service. Det skriver Turistmonitor.dk.

På Jobcenter Svendborg har de forsøgt at afhjælpe problemet ved at rette arbejdsledige netop mod hotel- og restaurationsbranchen sammen med HORESTA og Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering.

Senest har 17 borgere gennem jobcentret været igennem et opkvalificeringsforløb, der forberedte dem på et job i restaurationsbranchen. Det blev fulgt op af en ’jobmatchdag’ med 17 lokale virksomheder fra Svendborg, der mangler medarbejdere.

29 procent af hotellerne i Danmark oplever, at mangel på arbejdskraft er årsag til tab af potentiel omsætning, mens det gælder for 37 procent af restauranterne.

Og i juni viste en undersøgelse fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering, at 4 ud af 10 af rekrutteringsforsøgene i hotel- og restaurationsbranchen mislykkedes.

Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver login

Log ind