Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

I alt er arbejdsgiverne den seneste tid gået forgæves 130.750 gange, når de har slået stillinger op. Det svarer til, at 29 pct. af rekrutteringsforsøgene har været forgæves. Det viser den seneste rekrutteringssurvey fra Beskæftigelsesministeriet, som opgør antallet af forgæves rekrutteringer. Dermed er manglen på arbejdskraft uforandret i forhold til ministeriets seneste undersøgelse fra juni. Også her var den forgæves rekrutteringsrate på 29 pct., skriver Finans.dk.

Situationen er bekymrende, understreger beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard.

”Vi har en rekrutteringskrise i Danmark. På det private arbejdsmarked er manglen på især faglærte medarbejdere stærkt bekymrende og i fokus for regeringen, for det er medarbejdergrupper, som er afgørende for den grønne omstilling,” siger han.

Læs hele historien her.

Ny folketingspolitiker vil styrke turismen

Turismen står stærkere politisk end tidligere, vurderer nyvalgt konservativ politiker. Hun vil arbejde for bedre rammevilkår og fastholde fokus på erhvervets betydning.

Blandet modtagelse af Venstres turismeudspil

Flere aktører i turismeerhvervet ser positive takter i Venstres nye turismeudspil, men der peges også på uklarheder og risici. Især regler for autocampere skaber debat.

Log ind