Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

I juli måned steg antallet af ledige med 2800. Ifølge Danmarks Statistik er det tredje måned i træk med stigning i ledigheden. Samme måned steg antallet af ukrainske ledige kun med 200. Det er langt fra nok til at forklare hele stigningen i ledigheden, fortæller Ritzau.

”Vi forventer fortsat, at vi hen over efteråret og vinteren ser ind i en periode, hvor arbejdsløsheden vil stige yderligere. Ikke nødvendigvis dramatisk, men dog en stigning, som vil vise, at situationen på arbejdsmarkedet og i økonomien forandres betydeligt.” udtaler Sydbanks cheføkonom, Søren Kristensen.

Arbejdsløsheden er på 2,7 procent eller i alt 77.800 personer, og det er historisk set meget lavt. Det har blandt andet medført, at antallet af langtidsledige er på det laveste niveau, siden man begyndte at tælle langtidsledige i 2007.

Reglerne for international arbejdskraft er blevet justeret

Nye lønkrav, ændringer på positivlisten og højere gebyrer ændrer rammerne for hoteller og restauranter, der rekrutterer international arbejdskraft i 2026. Årsskiftet byder både på opmærksomhedspunkter og nye muligheder.

Log ind