Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Spora arbejder blandt andet på at omdanne rapskager, der normalt bruges til dyrefoder, til fødevarer til mennesker. Projektet møder krav om omfattende dokumentation og en lang og uforudsigelig godkendelsesproces. Innovationscenteret vurderer derfor, at det kræver en større samarbejdspartner at få produktet gennem processen og ud på markedet.
Spora er etableret af Alchemist ejer Rasmus Munk og arbejder med udvikling af nye ingredienser og fødevarer. Udfordringen med rapskagerne skyldes EU's regler for nye fødevarer, som stiller krav til godkendelse, før nye produkter kan markedsføres.
Samtidig har Spora udviklet et alternativ til chokolade baseret på mask fra ølbrygning. Dette produkt kræver ikke en ny godkendelse og er allerede blevet testet i butikker i København. Produktet er udviklet med henblik på at kunne aflaste en presset kakaoproduktion.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Direktør bag italiensk luksushotel gæster HORESTAs Årsdag 2026
03-11-2026
-
Fynsk landmand hædres med Årets Wiuff 2026
03-11-2026
-
Hotel Randers skal finde ny direktør
03-11-2026
-
Esbjerg får 50 nye hotelsuiter og gastronomisk satsning
03-11-2026
-
Tidligere hotelchef bliver vicedirektør i Den Gamle By
03-11-2026
-
HORESTA advarer om visumshopping på danske hoteller
03-11-2026
-
Mere beskyttet natur kan bidrage med milliarder til turismen
03-11-2026
-
Skatteminister vil undersøge afgifter på autocampere
03-11-2026