Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Med en ny direktør, Johanne Bugge, i spidsen for Destination Himmerland, er det med begejstring at Jane Andersen, Hotelchef i Himmerland Resort overtager formandsposten i destinationen. Det skriver Fjordavisen.nu.
Med en baggrund som tidligere hotelchef hos Comwell Rebild Bakker, barnefødt i Mariagerfjord Kommune og nu i jobbet som hotelchef hos Himmerland Resort i Vesthimmerland, har Jane Andersen et rigtig godt kendskab til hele Himmerland.
”Vi har mange unikke oplevelser i vores lokalsamfund, samtidig med at vi kan levere et turistprodukt med virkelig høj kvalitet. Med den smukke natur i Rold Skov og Rebild Bakker, vandet ved Mariager Fjord, Limfjorden og Kattegat samt handelslivet i destinationens mange gode byer, så er der grundlag for at give vores gæster fantastiske, nærværende oplevelser,” udtaler Jane Andersen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026