Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Selv om antallet af udenlandske medarbejdere i danske virksomheder er steget de seneste år, ligger Danmark stadig under gennemsnittet i EU og et godt stykke efter lande som Tyskland og Norge. Det viser en ny analyse fra tænketanken Axcelfuture, fortæller Jyllands-Posten.

”Danmark er faktisk bagud. Vi burde være mere ambitiøse på det område, især når vi står med så stor en mangel på arbejdskraft,” siger Jens Hjarsbech, cheføkonom i Axcelfuture.

Andelen af udenlandske statsborgere i beskæftigelse herhjemme er 7,7 pct. – op fra omtrent 6 pct. i 2013 – af arbejdsstyrken mod et gennemsnit på lige over 8 pct. i EU. Skulle vi op på gennemsnittet i de 10 lande, som ligger over os i tabellen – fratrukket Luxembourg, som med en andel over 50 pct. er ekstrem – så skulle vi hente yderligere 214.000 udlændinge til arbejdsmarkedet, vurderer Axcelfuture. Norge har en andel på 11,8 pct. Tyskland en på 12,9 pct.

Læs hele historien her.

Ingen momsændringer inden næste valg

Økonomiminister Stephanie Lose afviser, at en momsændring på fødevarer kan nå at blive gennemført før næste folketingsvalg. Regeringen har i stedet sat et teknisk forarbejde i gang.

Log ind