Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der mangler ansatte i Amer Sulemans Bindia-restauranter i København. Han er en af de virksomhedsejere, der desperat leder efter medarbejdere. Så da det i sommer blev aftalt at sænke beløbsgrænsen, for hvad en virksomhed skal betale i årsløn til en udenlandsk medarbejder, så han sit snit til at ansætte flere folk i sin restaurant, skriver DR.
”Jeg tænkte, at vi nu kunne spare nogle penge og ansætte flere i stedet, og det betyder jo i sidste ende flere penge på bundlinjen,” siger Amer Suleman.
Men indtil videre må han vente med tålmodighed på at få nye kolleger i restauranten. For loven er slet ikke blevet behandlet i Folketinget. Regeringen og et bredt flertal i Folketinget indgik ellers aftalen i juni for at styrke muligheden for at rekruttere medarbejdere uden for EU her og nu.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026