Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
De danske virksomheder har fortsat store problemer med at skaffe kvalificeret arbejdskraft. Fra juni til november i 2021 lå antallet af såkaldte forgæves rekrutteringer på 126.300. Det er det næsthøjeste antal siden foråret 2008, viser den seneste rekrutteringssurvey fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering, skriver Jyllands-Posten.
Tallet svarer til, at 31 pct. af virksomhedernes rekrutteringsforsøg i perioden var forgæves. Bag dette ligger, at stillingen enten ikke blev besat, eller at den blev besat af en person, som ikke havde de ønskede kvalifikationer.
”Undersøgelsen er igen et bevis på, at det danske arbejdsmarked kom buldrende ud af coronamørket. Hjælpepakker og en klog finanspolitik har betydet, at Danmark står et rigtigt godt sted på trods af pandemien. Flere er kommet i arbejde, og vi har stadig gode muligheder for at få de sidste med,” udtaler beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard i en pressemeddelelse.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Small Danish Hotels skifter navn i ny strategisk satsning
16-12-2025
-
12 hotelbyggerier på tegnebrættet i Indre By
16-12-2025
-
International arbejdskraft er blevet afgørende i København
16-12-2025
-
Madklubben skruer ned for ekspansionsplaner og op for fokus på kvalitet
16-12-2025
-
Pokémon Festival i København kan booste sommerturismen i 2026
16-12-2025
-
Dansk turisme er sårbar uden et kriseberedskab
16-12-2025
-
Danske medlemmer af Relais & Châteaux dropper ålen: Vil redde truet art
16-12-2025