Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Hvis den danske regering vil afbøde eventuelle prisstigninger på fødevarer, vil et af de oplagte redskaber være at skære i momssatserne for at give en hjælpende hånd til både producenter og forbrugere, skriver FødevareWatch.dk.
Det er ét af en række indgreb foreslået af Europa-Kommissionen, der i et ventet udspil til at sikre EU’s fødevareforsyning ovenpå invasionen af Ukraine, bl.a. blåstempler implementeringen af for eksempel nulmoms for at holde priserne i butikkerne stabile.
I en meddelelse fra Kommissionen peger man på, at eventuelle prisstigninger med rod i krigen vil kunne afhjælpes ved f.eks. at skære i momssatserne – også kendt som value added tax (VAT) – og ”opfordre økonomiske aktører til at fastholde detailpriserne”, fremgår det. Dykker man længere ned i Kommissionens udspil, uddybes det, at netop mulighederne for at sænke VAT’en første gang blev godkendt af EU’s ministerråd tilbage i december.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026