Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I februar måned har såvel det 4-stjernede Hotel Hans Egede, som det nyåbnede budget hotel HHE Express, opnået den internationale miljøcertificering Green Key.
Green Key (Den Grønne Nøgle) er turismens internationale miljømærke, som gives til turistvirksomheder, som gør en ekstra indsats for at beskytte miljøet. Green Key findes nu på omkring 3000 turistvirksomheder i omkring 60 lande og altså nu også på de to hoteller i Nuuk.
En miljømærket virksomhed skal leve op til mange konkrete og relevante miljøkrav, som sikres ved en omfattende godkendelsesprocedure og ved løbende kontrol.
Siden sommeren 2021 er der på de to hoteller iværksat en række initiativer, som nu har sikret certificeringen. Blandt disse er reducering af f.eks. el- og vandforbrug samt afskaffelse af ikke-genbrugelige varer, som f.eks. plasticsugerør og -krus.
”Vi er glade og stolte over, vi har fået begge vore hoteller certificeret,” siger adm. direktør Jørgen S. Bay-Kastrup, og fortsætter:
”Vi skal alle tage del i at sikre en bæredygtig livsstil, det skylder vi vore efterkommere, og vores gæster forventer det.”
Certificeringen med den Grønne Nøgle er oprindeligt dansk, og blev udviklet helt tilbage i 1994 på initiativ af HORESTA, Campingrådet, Visit Denmark og Friluftsrådet. Kort tid efter gik Miljøstyrelsen også med i ordningen.
Adm. direktør Jørgen S. Bay-Kastrup (t.h.) flankeret af stolte kolleger (fra venstre):
HR og Hotelchef Christian Loiborg Tang, tjener Minik Stenskov, hotelchef Birthe Stengård Frank (HHE Express), serviceassistent Panippa Sanyamon, receptionist Kasper Bager Mortensen, kokelev Inuuna Olsen, hotelchef Marianne H. Rasmussen (Hotel Hans Egede), tjener Eva Lerch Frederiksen. (fotograf: Leiff Josefsen)
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Joe & The Juice sætter turbo på global ekspansion
13-05-2025
-
Scandic opruster: Flere hoteller og ny franchise-strategi i Danmark
13-05-2025
-
Fremgang i Københavns Lufthavn trods global uro
13-05-2025
-
Turister belønnes igen for grøn adfærd i København
13-05-2025
-
Global uro får flere danskere til at overveje ferie hjemme
13-05-2025
-
Den norske stat træder ind som medejer i Norwegian
13-05-2025
-
Hotel Vildbjerg skal finde ny køkkenchef
13-05-2025