Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Under coronapandemien har danskerne måttet søge alternative veje, når der stod ferie i kalenderen. Det har blandt andet betydet, at flere har tilbragt ferien i det danske land, hvor især de danske campingpladser har været særligt eftertragtede, skriver EB.dk.
En ny rundspørge, som er foretaget af landsdækkende campingforening DK-CAMP, viser da også, at der især var rift om at booke en plads til campingferien i 2021. I en pressemeddelelse skriver DK-CAMP således, at 62 procent af de danske campingpladser oplevede, at deres besøgende bookede plads til sommeren 2021 en til to måneder tidligere end normalt.
Dertil svarer to tredjedele af campingpladserne, at de forventer, at campinggæsterne booker mindst lige så tidligt i 2022 - hvis da ikke endnu mere tidligt.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
AI-voice overtager telefonen i restauranter og hoteller
14-12-2025
-
Madanmelder: Kæder dominerer men bidrager til mangfoldighed
14-12-2025
-
Turistovernatninger steg i oktober og hotellerne trak læsset
14-12-2025
-
Strandhotellet Blokhus bliver en del af Small Danish Hotels
14-12-2025
-
Hooked kæmper mod billigbølgen: “Vi er stadig en niche”
14-12-2025
-
Michelin-restaurant spreder julestemning til byens udsatte
14-12-2025