Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Selv i hotelbranchen, hvor manglen på arbejdskraft er enorm, og medarbejderne ofte har mange forskellige nationaliteter, er det et problem, at mange ukrainere kun taler lidt eller slet intet engelsk, skriver Børsen, der har snakket med Peder J. Madsen, direktør på Hotel Koldingfjord.

“Vi står lige nu og her og mangler 10.000 personer i hotel- og restaurationsbranchen. Det er dejligt, at vi har jobåbninger, som gør det muligt at integrere nogle ukrainere, men nøgternt set kommer de ikke til at fylde særligt meget, i forhold til hvor stor arbejdskraftmangel vi har,” siger Jannick Nytoft, adm. direktør i HORESTA.

Jannick Nytoft hæfter sig ved, at der ikke er kommet så mange ukrainere til Danmark som forventet. Dertil er det stadig ret omstændigt at ansætte ukrainere pga. udfordringer med at få skattekort og NemID, og sprogudfordringerne er væsentligt større, end de fleste arbejdsgivere havde forudset.

Læs hele historien her.

Hotel Koldingfjord styrker driften med ESG Monitor

Arbejdet med ESG Monitor er blevet en del af hverdagen for Hotel Koldingfjord. Hør hotellets direktør, Peder J. Madsen, fortælle, hvordan værktøjet skaber overblik og styrker beslutningerne på hotellet.

Log ind