Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Lukkede restauranter, færre retter på menukortet og tjenere, der har for travlt til at give opmærksomhed til deres gæster. Det er nok ikke det, de fleste forbinder med god service. Men netop den gode service er i fare, når højsæsonen i de danske turistbyer lige om lidt skydes i gang, skriver DR.
”Turismen er båret af den personlige service, og den kan man ikke levere, hvis man ikke har hænderne til det,” siger Peter Krusborg, der er direktør i turistsamarbejdet Destination Nordvestkysten. Her arbejder man blandt andet for at tiltrække turister til den nordjyske vestkysts mange sommerhusområder og badebyer.
Ét af de steder, der kan mærke konsekvenserne af den manglende arbejdskraft, er restauranterne Futten og Salino i den nordjyske ferieby Blokhus. Her mangler de omkring 20 ansatte, så menukortet er blevet barberet ned på begge restauranter for at kunne følge med.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
AI-voice overtager telefonen i restauranter og hoteller
14-12-2025
-
Madanmelder: Kæder dominerer men bidrager til mangfoldighed
14-12-2025
-
Turistovernatninger steg i oktober og hotellerne trak læsset
14-12-2025
-
Strandhotellet Blokhus bliver en del af Small Danish Hotels
14-12-2025
-
Hooked kæmper mod billigbølgen: “Vi er stadig en niche”
14-12-2025
-
Michelin-restaurant spreder julestemning til byens udsatte
14-12-2025