Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Skuffelse over fortsatte restriktioner og udsigt til et lukket natteliv også ind i februar. Til gengæld en vis tilfredshed med løfte om, at flere restriktioner kan forsvinde ved udgangen af januar. Sådan lyder reaktionen i restaurationsbranchen til, at de nugældende krav om lukning af nattelivet og stop for servering af alkohol kl. 22 ruller videre fra søndag, skriver Finans.dk.

HORESTA er glad for løfterne fra regeringen om at de fleste restriktioner står til at forsvinde 1. februar. HORESTA savner dog alligevel en klarere udfasningsplan for nattelivet og de indendørs koncerter.

”Efter tredje bølge af restriktioner higer branchen efter at slippe fri af restriktionernes jerngreb, så de igen kan tjene deres egne penge og opbygge likviditet. Det er der behov for. Med en køreplan for afvikling af de sidste restriktioner, er det vores forhåbning, at annulleringerne stopper, og at der igen bliver booket konferencer, runde fødselsdage, hotelophold og borde på restauranterne,” udtaler adm. direktør Jannick Nytoft, adm. direktør i HORESTA.

Læs hele historien her.

Ingen momsændringer inden næste valg

Økonomiminister Stephanie Lose afviser, at en momsændring på fødevarer kan nå at blive gennemført før næste folketingsvalg. Regeringen har i stedet sat et teknisk forarbejde i gang.

Log ind