Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Mangel på arbejdskraft har længe stået øverst på virksomhedernes dagsorden. Når virksomhederne har efterlyst arbejdskraft, er de blevet mødt med argumentet om, at de bare kan tage lærlinge ind, skriver Børsen.

"Det er præcis det, virksomhederne prøver at gøre. Der bliver indgået virkelig mange lærepladsaftaler i den private sektor, og der er meget få elever i skolepraktik, eller som mangler en læreplads," siger administrerende direktør i DA, Jacob Holbraad.

En analyse fra Dansk Arbejdsgiverforening (DA) viser, at erhvervsskolerne på en lang række uddannelser på tværs af brancher har svært ved at følge med virksomhedernes efterspørgsel efter lærlinge. Det er særligt uddannelser som f.eks. vvs'ere, industriteknikere, smede og murere, men det gælder også på fag som gastronom, tjener og bager. Inden for disse områder oplever 60-70 pct. af skolerne, at de må afvise virksomheder, der efterspørger lærlinge.

Læs hele historien her.

Skolernes Erhvervsdag 2026: Åbn døren for fremtidens medarbejdere

Virksomheder i Københavnsområdet har igen i år mulighed for at åbne dørene for nysgerrige 7. klasser til Skolernes Erhvervsdag 2026. Det er en unik mulighed for at inspirere de unge til en karriere i hotel- og restaurationsbranchen. Hotel Skt. Annæ deltog sidste år, og gør det igen.

Log ind