Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Knap 100 elever fra forskellige fag mødtes tidligere på måneden på Hotel Nyborg Strand til inspirationsdagen Fremtidens Fundament. Initiativet er sat i gang for at styrke motivationen hos elever i hotel og restaurationsbranchen og dermed mindske frafald.

Det er Hotel Nyborg Strand, der står bag idéen, og de beskriver dagen som en investering i branchens fremtid. Programmet bød på oplæg og øvelser med fokus på selvindsigt, kommunikation, ansvar og teamwork. Coach Ulrik Lynge omsatte temaerne til konkrete værktøjer, som eleverne kan bruge i hverdagen.

Pia Svane, der er chef for kompetencer, bæredygtighed og certificering i HORESTA, fremhæver, at formålet er at styrke eleverne under uddannelsen og øge tilknytningen til branchen. En af deltagerne, Amanda Bodholdt fra Hansenberg i Kolding, beskriver dagen som motiverende og styrkende. Ambitionen er, at arrangementet fremover afholdes to gange årligt.

Læs hele historien på Turisme24

AGF-guld kan styrke turismen i Aarhus

AGF’s mesterskab skaber begejstring langt ud over fodboldbanen. VisitAarhus og HORESTA peger på potentiale for flere gæster, overnatninger og restaurantbesøg i Aarhusregionen.

HORESTA: Nye emballageregler kan sende restauranter ud i administrativt kaos

Om mindre end tre måneder risikerer caféer, restauranter og steder, der leverer takeaway at få et omfattende producentansvar for emballage med eget logo. Hos HORESTA møder reglerne stor bekymring, fordi virksomheder kan ende med at hæfte for emballage, de hverken producerer eller har reel indsigt i.

Log ind