Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Knap 100 elever fra forskellige fag mødtes tidligere på måneden på Hotel Nyborg Strand til inspirationsdagen Fremtidens Fundament. Initiativet er sat i gang for at styrke motivationen hos elever i hotel og restaurationsbranchen og dermed mindske frafald.
Det er Hotel Nyborg Strand, der står bag idéen, og de beskriver dagen som en investering i branchens fremtid. Programmet bød på oplæg og øvelser med fokus på selvindsigt, kommunikation, ansvar og teamwork. Coach Ulrik Lynge omsatte temaerne til konkrete værktøjer, som eleverne kan bruge i hverdagen.
Pia Svane, der er chef for kompetencer, bæredygtighed og certificering i HORESTA, fremhæver, at formålet er at styrke eleverne under uddannelsen og øge tilknytningen til branchen. En af deltagerne, Amanda Bodholdt fra Hansenberg i Kolding, beskriver dagen som motiverende og styrkende. Ambitionen er, at arrangementet fremover afholdes to gange årligt.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026