Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
En af Læsøs markante virksomheder er begæret konkurs, og de knap 2000 fastboende indbyggere må - i hvert fald indtil videre - vinke farvel til en af øens større arbejdspladser. Det er selskabet Havnebakken A/S, som er begæret konkurs, skriver Nordjyske.
Hotel Havnebakken i Vesterø er én af fire virksomheder i selskabet Havnebakken A/S, der også omfatter det tidligere vandrerhjem, som nu hedder Havnebakken B&B, Carlsens Hotel samt Læsø Bageren. Tidligere har selskabet også forpagtet Hotel Nygaard i Byrum samt Hotel & Restaurant Lærkely.
Ifølge indehaver Trygve Natvig er det særligt renterne på coronalån samt udgifterne til at genopbygge Havnebakken B&B efter en brand i juni 2020, der har knækket halsen på selskabet.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Kendt pizzakæde går konkurs trods udsigt til nye åbninger
27-11-2025
-
Regeringen fastholder ambitiøst turismemål
27-11-2025
-
Tre unge talenter skal repræsentere Danmark ved WorldSkills
27-11-2025
-
Seks finalister klar til finalen i Årets Kok 2026
27-11-2025
-
Solo dining boomer: Restauranter tilpasser sig den nye enkeltgæst
27-11-2025
-
Sovino Brands holder fast i traditionerne i digitalt marked
27-11-2025
-
Kunst fra kongehuset trækker fulde huse i Randers
27-11-2025
-
London nærmer sig indførelse af ny turistskat
27-11-2025
-
Franchisetager åbner sin 15. McDonald’s-restaurant
27-11-2025