Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

I november var priserne steget med 8,9 pct. i forhold til samme måned sidste år. Det er en lavere stigningstakt end i oktober, hvor inflationen ramte 10,1 pct. Det betyder, at priserne er steget i det kraftigste tempo i Danmark i fire årtier. En dansk børnefamilie skal have over 40.000 kr. mere op af lommen i år for at kunne købe de samme varer som sidste år, skriver Børsen.

Jan Grimstrup Larsen, der er direktør på Nyborg Strand Hotel og Konference, genkender, at medarbejderne forventer højere lønninger. Han understreger dog, at det er vigtigt at tage med, at regningen i hotel- og restaurationsbranchen vil blive sendt videre til gæsterne. Derfor er det vigtigt, at der er en balance i lønstigningerne.

“Ellers risikerer vi en nedgang i aktivitet og omsætning, som i yderste konsekvens kan betyde tab af arbejdspladser. Og det er der ingen, der ønsker, ” siger han.

Hotel Insights 2026 - Vejle

kl. 09.00-13.30

Få inspiration til hvordan du kan udvikle din virksomhed og bliv opdateret på de seneste markedsdata og forventninger til branchens udvikling.

Hotel Insights 2026 - København

kl. 08.30-13.30

Få inspiration til hvordan du kan udvikle din virksomhed og bliv opdateret på de seneste markedsdata og forventninger til branchens udvikling.

Log ind