Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Niveauet af ledige arbejdspladser i restaurationsbranchen er stadig rekordhøjt. Det skriver Danske Bank på baggrund af tal fra Damvad Analytics. Alene i august måned blev der i branchen slået 88 pct. flere stillinger op end normalt. Det skriver FødevareWatch.

"Der er fortsat meget tryk på arbejdsmarkedet, og behovet for nye medarbejdere lader ikke til at være aftaget henover sommeren," Louise Aggerstrøm Hansen, der er chefanalytiker og privatøkonom i Danske Bank.

Læs hele historien her.

Michelin-kok vil løfte gastronomien i Hornbæk

Kokken Brian Mark Hansen står i spidsen for en ny luksusrestaurant ved det kommende Hotel Cori i Hornbæk. Ambitionen er at tiltrække de bedste kokke og hæve det gastronomiske niveau i området.

HORESTA: Alt for mange unge ryger på livslang førtidspension

Antallet af unge under 40 år på førtidspension er steget med hele 47 procent på syv år. HORESTA advarer mod udviklingen og opfordrer til, at myndighederne langt mere konsekvent afsøger job- og uddannelsesmuligheder, inden unge sendes ud i livslang passiv forsørgelse.

Log ind