Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Han fik ikke den nemmeste start på sit nye job, da han begyndte som hotel- og konferencecenterchef på Vejlsøhus og Gl. Skovridergaard i Silkeborg lige inden coronakrisen brød ud. Restaurationsbranchen blev sendt i knæ, men nu mærker Jakob Beck Wätjen igen liv og glade dage i den sydlige del af Silkeborg, hvor det igen strømmer til med gæster. Det skriver Midtjyllands Avis.
De mange gæster er både forretningsfolk, som er til konferencer, men også helt almindelige festgæster, der har udskudt deres fester på grund af coronaen.
”Vi kan mærke, at gæsterne har trængt til at komme ud. De har trængt at holde fester og være sociale igen. Vi kan faktisk mærke, at folk hygger sig mere og virkelig dyrker det sociale. De danser også mere, end de gjorde før corona. Det er faktisk som om, at der bliver festet på en bedre måde nu,” siger Jakob Beck Wätjen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Modstand mod nyt luksushotel på Vesterbro
02-01-2026
-
Optimisme i dansk turisme trods global uro
02-01-2026
-
Fynsk restaurantsatsning spreder sig til Jylland
02-01-2026
-
Tilbud dominerer restaurantstrategier i USA
02-01-2026
-
Britiske pubber ramt af skattehop og stigende omkostninger
02-01-2026
-
Ebeltoft Park Hotel får ny ejer og nyt liv
02-01-2026
-
Søren Frank fastholder sin magt i madens verden
02-01-2026