Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Siden 1998 har Anne-Beth Madsby været ansat i Comwell. Nu skal hun stå i spidsen for Comwell Kolding. Her har hun haft flere ansvarsområder, og i de seneste år har hun stået i spidsen for den daglige ledelse af hotellet.

Comwells koncernchef, Peter Schelde, ser det derfor som helt naturligt, at Anne-Beth bliver hotelchef.

”Ikke alene har hun mange års erfaring med i bagagen. Hun har også udvist stor forretningsindsigt og forståelse. Så jeg er ikke i tvivl om, at hun er den rette person til at drive et af Trekantområdets vigtigste møde- og konferencehoteller,” fortæller han.

Politisk modstand mod Comwell-projekt i København

Planerne om et nyt Comwell-hotel med 190 værelser på Vesterbrogade i København møder nu politisk kritik. Et medlem af Borgerrepræsentationen ønsker sagen genovervejet og vil arbejde for at bremse projektet.

Log ind