Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Fra fredag skal man vise coronapas, hvis man eksempelvis vil spise på en restaurant eller få en øl på en bar. Men selv om kravet om coronapas genindføres, følger der ikke nye hjælpepakker med til erhvervslivet. Sådan lyder det fra Erhvervsministeren, og det er HORESTA uenige i. Det skriver Børsen.
“Vi synes, det er helt naturligt, at når man kigger på, at corona igen er en samfundskritisk sygdom, der nødvendiggør restriktioner for dansk erhvervsliv, så bør der også følge de kompensationsmuligheder med, vi tidligere har haft,” siger Kristian Nørgaard, der er politiske direktør i HORESTA.
Han fremhæver særligt muligheden for at dække arbejdsgivernes udgifter til sygedagpenge fra første sygedag. Det kan hjælpe, når en medarbejder må blive hjemme, fordi vedkommende selv, barnet eller partneren er syg med coronavirus.
“Fordi det jo netop er enormt vanskeligt at arbejde hjemmefra eksempelvis som kok eller tjener. Når corona er en samfundskritisk sygdom, og nogle må blive hjemme, må det være en regning, vi er fælles om,” siger Kristian Nørgaard.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Global uro kan give opblomstring i dansk påsketurisme
31-03-2026
-
Djurs Sommerland og Legoland åbner i påsken: Har store forventninger til 2026
31-03-2026
-
UNESCO-udnævnelse løfter turismen ved Møns Klint
31-03-2026
-
Ny bestyrelse tegner HORESTA i Hovedstaden: Direktør for Charlottehaven er iblandt
31-03-2026
-
Hotel Stella Maris vender underskud til plus og skifter struktur
31-03-2026
-
47 kommuner vil være med i nyt rutenet for vandrere
31-03-2026
-
Snart åbner Egtvedpigens Verden som ny turistattraktion
31-03-2026
-
Internationalt: Spanien giver Airbnb millionbøde for ulovlig udlejning
31-03-2026