Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Hvis vi også vil besøge et hyggeligt dansk badehotel eller tage på eventyr i en af vores spændende forlystelsesparker i de kommende år, så er det afgørende, at vi allerede nu holder hånden endnu bedre under dansk turisme, end vi gør i dag. Sådan skriver Anni Matthiesen, folketingsmedlem og turismeordfører for Venstre og formand for Folketingets erhvervsudvalg, i et debatindlæg i Fredericia Dagblad.

”Tallene taler desværre helt for sig selv. Dansk turisme har fået hammeren at føle på den hårde måde. Kaster man et hurtigt blik på listen over brancher med størst tilbagegang i 2020, kan man alene på de første seks pladser finde luftfart, rejsebureauer, hoteller, teater/musik/kunst, forlystelsesparker og restauranter. Alt det, som vores turisme- og oplevelsesøkonomi repræsenterer, og som vi forbinder med samvær, fællesskab og frihed.”

Anni Matthiesen skriver, at statsministeren har løftet sløret for, hvordan vi skal gribe genåbningen an. Desværre langtfra med den fleksible tilgang, som hun ønsker. Hun forventer i den grad, at myndighedernes regnemaskiner tager de langsigtede briller på, når det drejer sig om planerne for dansk turisme i de kommende måneder.

Læs hele historien her.

Ingen momsændringer inden næste valg

Økonomiminister Stephanie Lose afviser, at en momsændring på fødevarer kan nå at blive gennemført før næste folketingsvalg. Regeringen har i stedet sat et teknisk forarbejde i gang.

Log ind